Usługi i dane
Usługi danych przestrzennych
Web Map Service (WMS)
Dane w usłudze Web Map Service (WMS) to usługa polegająca na udostępnianiu obrazów map dla zewnętrznych aplikacji/serwisów internetowych. Jeśli dysponujesz taką aplikacją nie musisz korzystać bezpośrednio z geoportalu. Możesz w niej podać adres do serwisu WMS. Twoja aplikacja będzie się automatycznie łączyć z serwerem ISDP, który każdorazowo udostępni aktualną mapę.
Usługę WMS można wykorzystać do przeglądania następujących zbiorów danych:
- Miejski System Informacji Przestrzennej
https://geoportal.gliwice.eu/isdp/gs/ows/wms - Granice działek, budynki, sieci uzbrojenia terenu, osnowa pozioma, osnowa wysokościowa
https://wmswfs-geodezja.gliwice.eu/iip/ows - Ortofotomapy
https://geoportal.gliwice.eu/isdp/gs/ows/wms2 - Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego (SUiKZP) oraz Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) - obowiązujące
https://geoportal.gliwice.eu/isdp/gs/ows/wms3
Web Feature Service (WFS)
Dane w usłudze Web Feature Service (WFS) to standard wymiany danych przestrzennych za pomocą internetu określony przez OGC (Open Geospatial Consortium) i zapewniający prosty interfejs HTTP służący do wyświetlania lub pobierania danych przestrzennych w formie wektorowej, posiadających zdefiniowany układ współrzędnych geograficznych. Działanie WFS opiera sie na architekturze Klient-serwer i polega na odpowiedzi (ang. response) serwera danych przestrzennych na wcześniej zadane przez Klienta zapytanie (ang. request) dotyczące przechowywanych na serwerze danych. Wynikiem takiej operacji jest pobranie i wyświetlanie danych za pomocą „przeglądarki” Klienta. Dane pobierane są w formacie GML i mogą zostać wykorzystane zarówno w oprogramowaniu desktop klasy GIS (ang. Geographical Information System), jak i w narzędziach programistycznych.
Usługę WFS można wykorzystać do pobrania takich zbiorów danych jak:
- Sieć ulic, punkty adresowe, granica miasta, granice dzielnic
https://geoportal.gliwice.eu/isdp/gs/ows/wfs-dane - Granice działek, budynki, osnowa pozioma, osnowa wysokościowa
https://wmswfs-geodezja.gliwice.eu/iip/ows - Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (SUiKZP)
https://geoportal.gliwice.eu/isdp/gs/ows/wfs-suikzp - Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (MPZP) - obowiązujące
https://geoportal.gliwice.eu/isdp/gs/ows/wfs-mpzp
Dane do pobrania
Dane w formacie CSV
Dane w formacie SHP
Mapy i analizy do pobrania
Podział miasta na dzielnice
Mapa Gliwic prezentująca podział miasta na dzielnice. Warstwy podkładowe mapy: granica miasta, budynki, ulice, wody, cmentarze, ogródki działkowe, grunty rolne, roślinność trawiasta, lasy. Załącznik do mapy stanowi spis ulic wg dzielnic. Mapa udostępniona jest w formacie pdf.
Gęstość zaludnienia w Gliwicach
Mapa prezentująca zjawisko gęstości zaludnienia w Gliwicach. Analizę wykonano na podstawie danych PESEL z dnia 25.05.2016 r. Mapę utworzono w skali 1:20 000 i zapisano w formacie PDF.
Rejonizacja filii Ośrodka Pomocy Społecznej
Rejonizacja filii Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach. Mapę utworzono w skali 1:18 500 i zapisano w formacie PDF.
Kolorowy plan miasta w skali 1:25 000
Treść informacyjną tworzą: obiekty użyteczności publicznej, obiekty sportowe, baza noclegowa, obiekty związane z kulturą, zabytki, szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe, szpitale, pogotowie oraz inne. Dodatkowym elementem jest powiększenie centrum do skali 1:10 000 oraz legenda.
Strefa Ograniczonej Dostępności
Mapa prezentuje Strefę Ograniczonej Dostępności wraz z zakazem ruchu dla samochodów obowiązującą od dnia 09 sierpnia 2021 r. Strefa oznaczona została na mapie kolorem żółtym. Mapa udostępniona jest w formacie pdf.
Informacja o obiekcie - instrukcja
Instrukcja - jak najszybciej wyszukać informację o obiekcie (np. o działce).
Przeznaczenie w MPZP - instrukcja
Instrukcja - jak najszybciej wyszukać informację o przeznaczeniu terenu w MPZP.